Anksiyete Paranoya

Anksiyete Paranoya

Günümüzde pek çok kişinin ruhsal sorunlar yaşadığı dönemler olmaktadır. Bu ruhsal hastalıkların arasında anksiyete paranoya da bulunmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini son derece düşüren anksiyete ve paranoya doğru şekilde tedavi edildiğinde üstesinden gelinebilen sorunlar arasında yer almaktadır.

Anksiyete, kişinin sürekli olarak tetikte olma halinde olması ve diğer insanların normal karşıladığı pek çok konu hakkında endişelenmesi anlamına gelmektedir. Anksiyete sahibi insanlar genel olarak her durumun en kötü halini olmuş gibi kabul ederler.

Anksiyete Paranoya

Örneğin sevdikleri biri telefonlarını açmadığı zaman o kişinin kaza geçirmiş hatta ölmüş olabileceğini düşünerek panik yaparlar. Bu durum da kişilerin kalp atışlarının hızlanmasına ve tansiyonlarının yükselmesine neden olmaktadır.

Dolayısıyla anksiyete durumu bazı zamanlarda kişinin kalp krizine kadar varan sağlık sorunları yaşamasına neden olabilmektedir. Paranoya ise kişinin sürekli olarak etrafında bulunan ya da tanımadığı kişiler tarafından zarar göreceğine dair inançlarıdır.

Paranoya sahibi kişiler sürekli olarak savunma halindedir. Çünkü etraflarında bulunan tüm insanların bir şekilde ona zarar vereceğini düşünmekte ve buna karşı kendince bir önlem almaktadır.

Paranoya çok fazla ilerlediği durumlarda kişinin hayatını yaşanmaz hale getirebilmektedir. Kişi başına bir şey geleceği korkusu ile evden dışarı adımını atamaz, evine ise hiçbir kişinin girmesine izin vermez.

Paranoya hastaları beraber yaşadıkları insanlara da son derece zorlu süreçler yaşatmaktadır. Bu nedenle paranoya hastası olan bir kişi ile beraber yaşayanların anlayışlı olması bu sürecin atlatılması için önemlidir.

Anksiyete Paranoya

Anksiyete ve Paranoya Farkı

Anksiyete ve paranoya farkı konusunda söylenebilecek ilk şey anksiyetenin biraz daha kabul edilebilir bir durum olduğudur. Hem anksiyete hem de paranoya rahatsızlığında kişilerin aslında endişe edilecek bir durum olmamasına rağmen aşırı endişeli olma hâli gözlenmektedir.

Ancak paranoyada bu durum daha ağırdır. Kişi hastalık ilerlediği zaman uzaylıların kendisini kaçıracağına bile inanmaya başlayabilir ve buna göre diğer kişilere oldukça garip gelen önlemler alabilir.

Anksiyete sahibi insanlar ise genel olarak sevdikleri birine zarar geleceğine dair bir inanca sahip olmaktadır. Paranoyada ise bu durum kişinin kendisine zarar geleceğine dair bir inanışa sahip olması ile karakterizedir.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık