1. Anasayfa
  2. Bilim

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden olur?


0

Adetten 10 gün sonra kanama neden olur birçok kişinin merak ettiği önemli konular arasına yerini almaya devam etmektedir. Adet kanamaları kadınlarda genel olarak cinsel ve doğurganlık duruları açısından sağlık problemlerinin yer almadığın işaret eder. Fakat bazı anlarda art arda olacak şekilde kanamalar meydana gelebilir ve bu durum farklı sorunlar olabileceğine işaret edebilir.  Bu kanamaların neden olduğunun tespit edilmesi ve buna göre bir tedavi yöntemlerinin belirlenmesi de gerekir.

Ara regl kanamaları genel olarak lekelenme şekilleri ile meydana gelir. Bu durum kadınlarda gebelik olma belirtileri olabileceği için ara kanamalar meydana gelebilir. Özellik ile de yerleşme kanamaları gibi durumlar da kadınlarda lekelenme olmasına neden olabilir.

Kadınlarda ara kanamalar farklı türler ile meydana gelebilir. Bu yüzden de 10 gün sonra meydana geldiği anlarda nedenlerin iyi bir şekilde bilinmesi gerekir.

Adetten 10 Gün Sonra Kanama Nedenleri

Adetten 10 gün sonra kanama nedenleri nelerdir kısmında inceleme yapılacak olduğu zaman bu anlarda;

  1. Gebelik durumları meydana geldiğine işaret eden yerleşme kanamaları adet dönemlerinden hemen on gün sonra meydana gelir. Bu durum başarılı bir şekilde gebelik meydana geldiğine işaret eder ve bir sorun teşkil etmez.
  2. Kadınların gebelik anlarında embriyo yapılarının fallop tüplerine rahat bir şekilde geçemiyor olmasının yanı sıra buraya yerleşme anlarında dış gebelik durumları meydana gelir. Kadınlarda dış gebelik durumları düşük olma risklerine de işaret edebileceği için bir yandan da kontrol edilmesi gerekir.
  3. Kadınlarda şeker, tansiyon ya da böbrek hastalıkları gibi sistematik hastalıkların yer almasından dolayı adetlerden ortalama olarak 10 gün sonra kanamalar meydana gelebilir.
  4. Vajinal bölgelerin dışarıdan gelen yabancı olan cisimlerin gibi etkilerinden ötürü yan kanamalar olarak da bilinen ara kanamalar meydana gelebilir.
  5. Kanser türleri meydana geleceği zamanlarda da böyle durumların meydana gelmesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Birçok nedenden ötürü meydana gelebileceği için kadınların böyle anlarda doktor kontrolüne falan girmesi gibi durumlar da meydana gelir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir