1. Anasayfa
  2. Sağlık

Mercimek Çorbası Kaç Kalori

Mercimek Çorbası Kaç Kalori
Mercimek Çorbası Kaç Kalori
0

Mercimek çorbası kaç kalori, Özellikle sağlıklı yaşamaya çalışanlar veya fazla kilolarından kurtulmak için diyet yapanlar, aldıkları kalorilere dikkat etmekte ve Mercimek çorbası kaç kalori? Diye merak etmektedirler. Mercimek çorbasının 100 gramında yaklaşık 46 kalori bulunmaktadır diyebiliriz. 1 porsiyon Mercimek çorbası, porsiyonunu 300 gramdan hesaplarsak eğer 137 kaloriye denk gelmektedir. 100 gramlık bir Mercimek çorbasının içerisinde 8.28 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Mercimek çorbası protein miktarı ise 100 gramda 2.46 gramdır. Ayrıca içerisinde 0.2 gram yağ ve de 1.75 gram lif bulunmaktadır. Ev yapımı mercimek çorbası kalori miktarı da bu seviyelerdedir.

Mercimek Çorbası Kaç Kalori
Mercimek Çorbası Kaç Kalori

Mercimek çorbası protein oranı oldukça yüksek ve de besleyici bir besindir. Özellikle rejim yapmakta olan veya gün içinde aldığı kaloriye dikkat etmeye çalışan kişiler için içerisinde yer alan değerler ve düşük kalorisi sebebiyle oldukça tercih edilesi bir öğündür. Diyette mercimek çorbası ne kadar yenir? Veya Mercimek çorbası diyette yenir mi? Diye merak ediyorsanız eğer 1 kâse mercimek çorbası yani yaklaşık 300 gram mercimek çorbası tüketebilir, yanında da 1 veya 1,5 dilim ekmek tüketebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Parmakla Hamilelik Testi

Mercimek Çorbası Kilo Yapar Mı?

Mercimek çorbası, besin değeri oldukça yüksek bir besindir. Ancak hazırlanışında eklenen yağ miktarı mercimek çorbasının normalde oldukça ideal olan kalorisini yükseltebilir. Az yağlı bir şekilde sağlıklı olarak hazırlanan mercimek çorbası ise tam aksine zayıflamaya oldukça yardımcı olmaktadır. İçeriğinde yer alan yüksek lif ve protein sayesinde açlığı kesmekte ve iştahı kontrol altına almaktadır. Bunun sebebi ise mercimek çorbasının içeriğinde yer alan besinlerin midede uzun sürede sindiriliyor olmasıdır. Özellikle zayıflama için uygulanan diyetlerde öğün başlangıcı olarak mercimek çorbası tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Midede uzun süre öğütülmeyi beklediği için mideniz, açlık hissini dolu olduğu için oldukça azaltır ve aynı zamanda kan şekerini yükselten mercimek çorbası uzun süre tok tutmayı sağladığı için bu sayede sizin o öğünde veya gün içinde daha fazla yemek yemenizi engeller. Günlük kalori alımında mercimek çorbası, çok düşük oranda kalori ve yüksek oranda besin değeri bulundurduğu ve de uzun süre tok tuttuğu için oldukça önemli bir besindir. Yani Mercimek çorbası kilo yapar mı? Sorusuna yanıt olarak mercimek çorbası yağ oranı az olduğu sürece kesinlikle kilo yapmaz ve hatta kilo vermenize yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir