1. Anasayfa
  2. Yaşam

Türkiye’nin En Yüksek Yeryüzü Oluşumu Hangisidir?

Türkiye’nin En Yüksek Yeryüzü Oluşumu Hangisidir?
Türkiye’nin En Yüksek Yeryüzü Oluşumu Hangisidir
0

Türkiye’nin en yüksek yeryüzü oluşumu hangisidir? konusu, özellikle coğrafya ile ilgilenen pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Türkiye coğrafya açısından bölgelere göre çeşitlilik göstermektedir. Aynı zamanda Türkiye engebeli bir arazi yapısına sahip bulunmaktadır.

Türkiye’nin en yüksek bölgeleri ise Doğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Güney Anadolu Bölgesi olmaktadır. Bunlara bağlı olarak Türkiye’nin en yüksek yeryüzü oluşumu ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ağrı Dağı olmaktadır. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı coğrafi konumu ve Büyük Tufan’dan sonra Nuh’un gemisine ev sahipliği yapması ile de tüm dünyada tanınan bir dağ olmaktadır.

Türkiye’nin En Yüksek Yeryüzü Oluşumu Hangisidir
Türkiye’nin En Yüksek Yeryüzü Oluşumu Hangisidir

Ağrı Dağı’nın Özellikleri Nelerdir?

Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağı olup, yüksekliği ise 5.165 metredir. İran sınırı yakınında olan Ağrı Dağı, Aras nehri ve Murat Nehri arasında yer almaktadır. Doğu Anadolu ve Türkiye’nin en yüksek dağı olmasının yanı sıra, Ağrı Dağı Avrupa’nın da en yüksel dağı olmaktadır. Volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, aktif olmamakla beraber olası bir büyük depremde faaliyete geçebilecek özellikleri de taşımaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=JvhcYaDUtFI&ab_channel=Co%C4%9Frafyan%C4%B1nKodlar%C4%B1

Ağrı Dağı’nın şekli ise diğer volkanik dağlarda olduğu gibi V şeklinde bir yapı sergilemektedir. Ağrı Dağı, İngilizce olarak Ararat Dağı olarak anılmakta olup, Eski Türk Devletlerinde ise Ağrı Dağı’na Eğri Dağ ismi verildiği görülmektedir.

Ağrı Dağı dağcılık sporu ile de uğraşanların en çok tırmanış yapılan dağlardan birisi olup, yurt dışında da Ağrı Dağı’nda zirve yapmak isteyen pek çok dağcı gelmektedir. Ağrı Dağı’nda yer alan 2 zirveden birinin adı Atatürk Zirvesi, diğeri ise İnönü Zirvesi olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Terbisil Kullananlar Yorumları

Türkiye’nin Yeryüzü Oluşumları Nelerdir?

Türkiye coğrafi yapısı olarak, pek çok yeryüzü oluşumunu sınırları içerisinde bulunduran bir ülke olmaktadır. Türkiye coğrafi ve doğal güzellikler açısından dünya çapında bilinen bir ülke olup, yılın dört mevsimi yaşanmaktadır.

Türkiye’de olan yeryüzü oluşumları ise dağ, plato, ova, deniz, nehir, vadiler ve göller olmaktadır. Her bölgenin kendine özgü doğal güzellikleri olan Türkiye, dünya genelinde coğrafi özellikler açısında da en zengin kaynaklara sahip olma özelliğini taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir