1. Anasayfa
  2. Yaşam

2 Ayda Saç Nasıl Uzar

2 Ayda Saç Nasıl Uzar
0

Saçlar zamanla dökülme, yıpranma ve kırılma gibi sorunlara maruz kalır. Bu sorunlar en sonunda saç kaybına ve kelliğe neden olabilir. Sağlıksız bir saçı kurtarmak için ise ilk adım doğru ve kaliteli yapılacak olan bir saç kesimidir. Düzenli saç kesimi sağlık bir saç için önemlidir.

 

 Sağlıklı Beslenme

 

Öncelikle saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için saçların temiz tutulması ve sağlıklı beslenilmesi gerekir. Besinler saç yapısının korunması ve saç derisinin bakımı için önemlidir. Saç düzenli olarak temizlenmeli ve nemlendirilmelidir.

 

Besinlerin içinde yer alan vitamin, mineral ve proteinler kan yolu aracılığıyla saç köklerine etki eder ve saç yapısını yeniler ve güçlenmeye teşvik eder. Dolayısıyla bu içerikler açısından zengin olan besinler gereğince tüketilmediği takdirde; saçlar kuru, kırılgan ve mat olur. Bunun yanı sıra saç dökülmeleri de meydana gelir.

 

 Besleyici Serumlar

 

Her kadın saçları sağlıklı saçlara sahip olmak ister ve bu isteğin gerçekleşmesi için farklı yollara başvurur. Bu yollardan biri de saç yapısını besleyen serumlardır. Farklı saç yapılarına ve farklı bütçelere göre piyasada birçok saç besleyici serum markası ve çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak içerisinde keratin, biotin ve farklı besleyici yağ çeşitlerini bulunduran bu serumlar, saçların uzaması dışında parlaklık ve canlılık kazanması amacıyla da kullanılır. Ayrıca bu serumlar saç dökülmesine de etki eder.

 

Saç Bakım Maskeleri

 

Saçları sağlıklı bir şekilde uzatmanın bir diğer yolu da, kimyasal ya da doğal olarak farklı ve çok fazla seçenekleri bulunan saç bakım maskeleridir. Sağlık ve kozmetik sektörlerinde oldukça geniş bir alana sahip olan bu ürünleri kullanırken, orjinal ve onaylı olmasına özen gösterilmelidir. Maalesef günümüzde sayısız ürünün sahtesi üretilip orjinal etiketi altında satışa sunulmaktadır.

 

Bitkisel Saç Bakım Kürleri

 

Saçları için kimyasal kullanmak istemeyen ve doğal yöntemleri tercih eden pek çok kadın vardır. Doğada sayısız bitki ve bu bitkilerin içerisinde bulundurduğu sayısız fayda mevcuttur. Bu bitkiler kullanılarak saç bakım kürleri yapılabilir. Saç bakımı konusunda fayda sağlayan bitkilerden bazıları ise Lavanta, soğan, sarımsak, çam terebentin, ısırgan otu, aloe vera, havuç ve nanedir.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir