1. Anasayfa
  2. Sağlık

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?
Calpol Şurup Ne İşe Yarar
0

Calpol şurup ne işe yarar? bakıldığı zaman ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri ile yaygın olarak kullanılan ve yan etkileri de nadir olduğu için sıklıkla baş ağrısı, kas ağrısı, diş ağrısı, nezle, grip ve soğuk algınlığı için sıkça önerilen ilaçlardandır. Emzirenler ve gebeler, çocuklar gibi birçok farklı grupta doktor kontrolü ile beraber güvenle kullanılabilir.

Calpol Şurup Ne İşe Yarar
Calpol Şurup Ne İşe Yarar

Calpol şurup, yetişkinler ve çocuklar için ayrı ayrı üretilen farklı formasyonlarda bulunur. Fakat hastalıkları tedavi edici özelliği olmadığı, sadece belirtileri azalttığı unutulmamalıdır. Calpol kullanırken 3 gün içinde ateş ve ağrının geçmemesi halinde hekiminize başvurabilirsiniz. 2 yaşından küçüklerde hekime danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Calpol Şurup Ne İşe Yarar?

Calpol şurup nasıl kullanılır ve Calpol şurup ne kadar verilir konusunda şişeye en az 10 saniye boyunca iyice çalkalayın ve ilaçla beraber gelen plastik kaşıkla doğru miktarı ölçebilirsiniz. Kaşığınız yoksa eczacınızdan istemeniz gerekiyor. Doğru miktarda vermeyeceği için çay veya tatlı kaşığı kullanmamanız gerekiyor. Çocuğunuz şurubun tadından hoşlanmıyorsa, ilacı verdikten hemen sonra süt veya meyve suyu tüketilebilir.

Calpol şurup kullanılmadan öne prospektüsüne mutlaka bakın ve orada yazan yaş, kilo ve doz ayarına mutlaka uymaya çalışın. Çocuklarda yaşlara bağlı olarak yetişkinlerden daha düşük dozların uygulandığını unutmayın. Ayrıca ilacı 3 günden fazla kullanma durumunuz gerekirse doktorunuza danışmanız gerekir. Calpol şurup uyku yapar mı konusunda rahatsızlık ve ateş yüzünden uyuyamayan bebeklerde uyku yapabilir.

İlginizi Çekebilir: C Vitamini Nelerde Var?

Calpol Şurup Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Calpol şurup, aşı sonrasında yükselen ateş, grip ve bazı enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş, kas ağrısı, karın ağrısı, kulak ağrısı gibi çocukluk çağı rahatsızlıkların çoğunda kullanılır. Çocukların ateşi yükseldiğinde özellikle 38 derecenin üzerinde olan rahatsızlıklarda ateş düşürücü ilaç olarak bu şurup verilebilir. Calpol şurup öksürüğe iyi gelir mi konusunda iyi gelir ve özellikle soğuk algınlığa bağlı öksürüklere iyi gelir.

Bebek ve çocuklar gribe karşı hassastır ve ateş, baş, ağrısı, eklem ve kas ağrıları, burun akıntısı, halsizlik, öksürük sıklıkla görülür. Yüksek ateşte ortaya çıkabilir. Parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımıyla gribe bağlı belirtilerin giderilmesinde anlamlı rol oynar.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir