1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Hayvan Piresi Nasıl Yok Edilir

Hayvan Piresi Nasıl Yok Edilir
0

 

Bizlere can dostu olan kedi, köpek gibi hayvanlar hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Gün geçtikçe insanlar bir kediyle, bir köpekle veya başka bir hayvanla evlerini paylaşmak istemektedirler. Fakat bu canlarla yaşamanın avantajları olduğu gibi bazen karşılaştığımız küçük dezavantajları da olabiliyor. Pire sorunu da bunlardan biridir.

 Pireler, tehlikeli hastalıkların bulaşmasında büyük rol oynarlar. Diğer böcek türlerine duyarlı olsun ya da olmasın her insanın korkulu rüyası olan bir dış parazittir. Memeli ve kuşların derisine yapışıp kanlarını emen pireler, son derece tehlikeli hastalıkların insanlara ve hayvanlara bulaşmasına aracılık ederler. İnsanlarda, kedilerde, köpeklerde, çeşitli kuşlarda ve kümes hayvanlarında görülebilirler ve çok hızlı hareket ederek yuvalarını değiştirebilirler. Bugün dünyada bilinen iki binden fazla pire çeşidi vardır. Pireler genel olarak hayvanları etkileyen parazitler olsalar dahi, bazı durumlarda taşıdıkları bakteriler, veba gibi tehlikeli hastalıklara neden olabildikleri için insanlar için de oldukça zararlı olabilirler. Hem hayvan hem de insan sağlığını tehdit eden pirelerin önlenmesi ve bunlardan kurtulmak için alınabilecek çeşitli önlemler ve yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

 Sirke ve Su Karışımı

 Pireler kedinizin veya köpeğinizin üstünden evinize geçerek yuva yapabilir ve bu durum pirelerden kurtulmanızı zorlaştırır. Can dostunuzun üzerinde pireye rastladığınız an bulunduğu yer ile diğer yerlerin bağlantısını kesin. Örneğin bir odada bulunuyorsanız diğer odaların kapısını kapatın. Böylelikle pirelerle savaşmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle kedinizin/köpeğinizin altına bir bez serin eşit miktarda karıştırdığınız su ve sirkeyi bir sprey kutusuna alın ve can dostunuzun gözüne, burnuna ve kulaklarına gelmeyecek şekilde hazırladığınız karışımı sıkın.

Dostunuz bundan rahatsız olabilir fakat işleme elinizden geldiğince devam edin. Ardından tüylerini fırçalayabilir ve kalan pireleri ve yumurtalarını üstlerinden temizleyebilirsiniz. Sonrasında camları açın, elektrikli süpürgeyi çalıştırın. Pireler yüksek çekim gücüne sahip bir süpürgeden kolay kolay kaçamazlar. Etrafı sirkeli sularla silin. Dip köşelerin temizliği bu anlamda çok önemlidir. Pireler nemli ve ışık görmeyen sıcak yerleri üremek için çok severler. Bu uygulamayı düzenli yaptığınızda evinizin de can dostunuzun da bu parazitlerden kurtulduğunu göreceksiniz.

 Pire Tarağı

 Çeşitli sitelerde satılan bu taraklardan alıp kedinizi veya köpeğinizi bununla taraya bilirsiniz. Bu tarama sistemi pirelere duyarlıdır ve pireyi algıladıkları an elektrik verip pirenin yok edilmesini sağlarlar. Tek başına pireleri yok etmekte yetersiz bir yöntem olsa da diğer yöntemlerle birlikte uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

 Dış Parazit Damlaları

 Can dostlarımıza veterinerlerden temin edebileceğimiz ense damlalarından damlatmak da mümkün. Fakat bu damlalar bir nevi zehir içerdiğinden yavru kedi/köpekler için zararlıdır. Özellikle kediler kendilerini sürekli olarak yaladığı için bu zehri yutabilir ve hasta olabilirler. Yavru kediler için bu yöntem önerilmese de yetişkin kediler için uygundur. Kedi veya köpeklerin ense kısımlarına bu damladan damlatarak pirelerden kurtulmak mümkün. İlaç etkisi 24 saatte gösterir ve pireler dostunuzun kürkünden dökülmeye başlar. Fakat yumurtalar için 10 gün sonra damlanın tekrarlanması gerekir. Böylelikle evcil hayvanınız tüm pirelerden kurtulmuş olur.

 Can dostlarımızın pirelerden kurutulması için en etkili üç yöntem bunlardır. Bunların dışında pire tasması, lavanta yağı, pire tozu gibi pek çok yöntem de bulunmaktadır. Tüm bunlara rağmen hala pirelerden kurtulmadı iseniz en yakın zamanda dostunuzu bir veteriner hekime göstermelisiniz.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir