1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kediler Kaç Yıl Yaşar?
Kediler Kaç Yıl Yaşar?
0

Kediler Kaç Yıl Yaşar? Sorusunun yanıtını etkileyen çevre faktörü, kronik hastalık, kedi türü faktörü ve benzeri gibi pek çok farklı neden bulunmaktadır. Genel olarak ortalama kedi ömrü 12 ile 18 yıl arasında değişmektedir. Ancak bu ortalama yıl sayıları dengeli beslenemeyen, sokakta yaşayan, kronik hastalığı olan ve diğer başka hastalıklarda tedavisi yapılamayan, sağlıklı yaşaması için gerekli aşıları yapılamayan ve obezite problemi gibi sorunlar yaşayan kedilerin, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmelerini engelleyen faktörler yüzünden yaşadıkları yaş çok aşağılara inmektedir. Sokak kedileri kaç yıl yaşar? Sorusunun cevabı bu yüzden kesin olarak verilemese de şartları oldukça kötü olduğu için en fazla 1 ila 7 yıl arasında yaşayabilmektedirler.

Kediler Kaç Yıl Yaşar?
Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Sokakta yaşayan kediler, evcil hayvan olarak beslenen kedilere nazaran yaklaşık olarak üçte biri oranda daha az yaşamaktadır. Sokakta yaşayan kedilerin yukarıda saydığımız faktörler dışında sokakta maruz kaldıkları tehlikeler de bu süreyi azaltmaktadır. Ancak kısırlaştırılmış kediler, kedilerde çok sık rastlanan üreme hastalıklarını yaşamayacakları için bu kediler diğer faktörlerden bağımsız daha uzun yaşamaktadırlar. En uzun yaşayan kedi 38 yıl 3 gün yaşamıştır.

Siyam Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Siyam Kedisi kaç yıl yaşar? Sorusuna yanıt olarak, en uzun yaşayan kedi cinsleri arasında yer alan Siyam Kedisi, ortalama 12 ila 20 yıl arasında yaşayabilmektedir.

İran Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

İran Kedisi kaç yıl yaşar? Sorusuna yanıt olarak, bilinen en eski ve farklı görünüşü sebebiyle en popüler cinslerden olan İran Kedisi, ortalama 12 ila 17 yıl arasında yaşamaktadırlar.

Tekir Kediler Ne Kadar Yaşar?

Tekir kediler ne kadar yaşar? Sorusuna yanıt olarak, özellikle sokaklarda karşımıza çıkan tekirler bu nedenle oldukça kısa yaşamaktadırlar. Ancak Tekir kedi ömrü evde yaşayan ve sağlıklı kedilerde 12 ila 16 yıla kadar olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Fito Krem Ne İşe Yarar?

Van Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Ülkemizde görülen ve oldukça nadir bir ırk olan Van kedisi, ortalama 12 ila 17 yıl yaşayabilmektedir.

British Shorthair Kediler Kaç Yıl Yaşar?

British Shorthair kediler kaç yıl yaşar? Sorusuna yanıt olarak dünyada en çok tercih edilen ve sevilen kedi cinslerinden British Shorthair, ortalama 12 ila 17 yıl arasında yaşamaktadır. British kediler kaç yıl yaşar? Sorusunun cevabı da bu türü de içerisine katarak 12 ila 17 yıl arasında yaşamaktadır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir