1. Anasayfa
 2. Sağlık

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?
Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır
0

Bazı nedenle kadınlarda oluşan bir faktör, vücuda yumurtlama yeteneğini engelleyebilir. Bu durumun tedavi edilmesi için de çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Klomen ilacı da bu tedavide kullanılan ilaçlardan biridir. Klomen kullanan kadınlarda klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır? Sorusunun cevabı için araştırmalar yapmaktadır. peki klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır?

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır
Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır

Klomen ilacı, kadınlarda yumurtalıkların uyarılarak, yumurtlamanın daha fazla olmasını sağlamaktadır. Bu ilaç kadınlarda kısırlığı tedavi etmek için de kullanılır. Olgun bir yumurtanın büyümesine ve salınmasına destek veren Klomen, hormon miktarında artış olmasını sağlamak amacıyla çalışır. Ancak bu ilaç yumurtalıkları düzgün bir şekilde yumurtlama yapamayan kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Bu ilaç, hipofiz bezinde meydana gelen yumurtalığı uyaramama ya da yumurtalık yetmezliği hastalıklarında tercih edilmektedir. Ayrıca olarak da tüp bebek ya da aşılama gibi üreme tedavilerinde de kullanılmaktadır. peki klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır?

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Klomen ilacının adını duyan kişinin aklında ilk olarak klomen neden kullanılır? Sorusu gelmektedir. Klomen ilacının kullanım nedenleri;

 • Hamile kalma konusunda problem yaşama
 • Yumurtalık fonksiyonunun uyarılması için
 • Erken yumurtalık yetmezliği
 • Hipofez salgı bezinde sorun
 • Tüp bebek tedavisi ya da aşılama

Sorunları bulunan kadınlarda klomen ilacı kullanılmaktadır. Klomen ilacı doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.

Ayrıca klomen ilacını hamile, vajinal kanaması olan, karaciğer rahatsızlığı olan ve meme kanseri bulgusu ya da lezyonu bulunan kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. peki klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır?

Klomen Yan Etkileri

Her ilacın olduğu gibi klomen ilacının da yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden de klomen yan etkileri araştırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Eritretin jel Kullananlar Yorumları

Yumurtlama sorunu yaşayan kadın, doktora gitmeden kendi başına hareket etmemelidir. Doktora gittikten sonra da doktor tavsiyesi ile verilen ilaç kullanılmalıdır. Klomen ilacı da doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Klomen ilacının yan etkileri ise şunlardır;

 • Karın bölgesinde şişkinlik ya da ağrı hissi
 • Anormal rahim kanamaları
 • Bulanık ya da çift görme
 • Göğüslerde ağrı
 • Vajinal kuruluk

Etkileri klomen ilacının yan etkileridir. Ayrıca da baş ağrısı, karın bölgesinde hassasiyet, uyku bozukluğu, gerginlik ve kusma etkilerine de sahiptir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir