1. Anasayfa
 2. Sağlık

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?
Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir
0

Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı üst solunum yolundaki viral enfeksiyonların ortaya çıkması sonucu meydana gelen yaygın bir belirtidir. Çoğunlukla larenjit hastalığına bağlı olarak gelişen ses kısıklığı, öksürük ve boğaz ağrısı ve gibi belirtileri doğal yöntemler ile geçirmek mümkündür. Ancak bazı durumlarda ses kısılması daha ciddi hastalıklara da işaret edebilmektedir. Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir? diye düşünenlerin evlerinde uygulayabilecekleri bazı yöntemlerle bulunmaktadır. Bu yöntemler şöyledir;

 • Ses tellerini yumuşatmak için bol sıvı tüketilmelidir.
 • Boğaz tahrişini artırabilecek olan gazlı veya çok sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • pastil kullanmak
 • Sakız çiğneneyerek tükürük üretimini artırabilir ve böylece boğazınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Boğazda yer alan viral bakterileri tuzlu su ile gargara yaparak yok edebilirsiniz.
Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir
Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir

Ses Kısıklığı İçin Doğal Çözümler

Ses kısıklığı yaşanılan durumlarda zeytinyağı tüketmek ses tellerinizi yumuşatarak gevşemesni sağlayacaktır. Aynı zamanda zeytinyağının, yangı azaltıcı özelliği bulunması ile s ses kısılmasına sebep olan iltihabın sökülmesi de sağlanabilmektedir. bir çay kaşığı sızma zeytinyağı ile limonu veya ballı karıştırarak tüketirseniz ses kısıklığınız azalacaktır.

Ses kısıklığında bir diğer bitkisel yöntem zencefildir. Zencefil larenjitle birlikte görülen kuru ve tahriş edici öksürüğü azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kabuğu soyulmuş zencefil kökünü bir süre suda kaynattıktan sonra ılık bir şekilde tüketerek ses kısıklığına doğal bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz.

Ballı çay içmek de boğaz ağrısının ve iltihabın giderilmesine fayda sağlamaktadır. Doğal bir antioksidan olan bal öksürük baskılayıcı olarak da bilinmektedir.

Doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsağın tüketimi de soğuk algınlığından kaynaklı ses kısılmasını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Saç Örgü Modelleri

Ses Kısıklığı İçin Ne Yapılır?

K,ş,lerin yemek alışkanlıklarında ve hayat tarzlarında bazı değişiklikler yapmaları ses kısıklığı tedavisinin hız kazanmasını sağlayacaktır. Ses kısıklığı için ne yapılmalı diye merak ediyorsanız gelin bakalım;

 • Ses kısıklığının düzelmesi için yapılması gereken ilk şey ses tellerinin dinlendirilmesidir.
 • Ses kısılmasının kaynağı reflü ise hastalığı tetikleyen nane, çikolata, baharat ve yağlı yiyeceklerin tüketimine son verilmelidir.
 • sigara ve dumanından kaçınılmalıdır.
 • alkol kullanımından uzak durulmalıdır.
 • Bulunulan ortamın nemini arttırılmalıdır.
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir