1. Anasayfa
  2. Sağlık

Sülük Yaptırdıktan Sonra Şişlik Nasıl Geçer?

Sülük Yaptırdıktan Sonra Şişlik Nasıl Geçer?
Sülük Yaptırdıktan Sonra Şişlik Nasıl Geçer
0

Sülük yaptırdıktan sonra şişlik nasıl geçer? kısmında yaraların üzerine özellikle ilk 24 saat su benzeri bir şey gelmemesine dikkat etmek gerekir. Yaralar kendiliğinden geçecek olmasının karşısında sülük tedavilerinin ardından yenilmemesi gereken besinlere dikkat etmek gerekir. Böylece en ufak bir şey yapmaya gerek dahi kalmadan sülüklerin ardından meydana gelen şişler kendiliğinden geçecektir. peki Sülük yaptırdıktan sonra şişlik nasıl geçer?

Sülük yapılan yer neden şişer kısmına sülükler koyuldukları organlarda yer alan atıkları bağlantı noktalarında sülük depoları ile emerek boşaltırlar. Salgıladıkları enzimler ile çözerek bedenden tahliye işlemi gören sülüklerin takıldıkları bölgelerde kaşıntı, morarma ya da yanma meydana gelebilir. Bu atılan atıklar sayesinde olmaktadır. Her ne kadar kişiler aksi bir duruma mı işaret ediyor diye düşünüyor olsa bile bunlar sadece iyileşme belirtileri olarak öne çıkar. Korkularak bir durum değildir. peki Sülük yaptırdıktan sonra şişlik nasıl geçer?

Sülük Yaptırdıktan Sonra Şişlik Nasıl Geçer
Sülük Yaptırdıktan Sonra Şişlik Nasıl Geçer

Sülük Yaptırdıktan Sonra Şişlik Nasıl Geçer?

Sülük yaptırdıktan sonra şişlik nasıl geçer için gerekli noktalara dikkat etmek gerekir. Eğer uzmanlar tarafından söylenen yöntemlere dikkat edilirse kısa sürede geçecektir. peki Sülük yaptırdıktan sonra şişlik nasıl geçer?

Sülük şişiği ne zaman geçer kısmı sülüklerin bir kere yerleştirilmesi ardından tamamen şişene kadar yerinde kalarak uygulanan bir işlemdir. Ortalama olarak sülükler 30 ila 60 dakika arasında şişerek kendiliğinden düşerler. Cilt üzerinden 1 – 1,2 mm olacak kadar girebilen sülükler çekildikleri zaman bölgelerde az da olsa kanamalar meydana gelir. Kanama süreçleri 6 ila 12 saat boyunca devam edebileceği gibi 36 saat de sürebilir. Bu sülüklerin emdikleri kana oranla değişecektir. peki Sülük yaptırdıktan sonra şişlik nasıl geçer?

Sülük Yaptırdıktan Sonra Ne Yenmeli?

Sülük yaptırdıktan sonra şişlik nasıl geçer konusu kadar işlem sonrası ne yenmesi gerektiği de merak edilen konular arasında yerini alıyor. Uygulama ardından 24 saat sonra pansumanların açılması gerekir. Tedavi süreçlerinde yenmemesi  gereken besinlere dikkat etmek iyileşme süreçlerinin daha hızlı olması konusunda etkili olacaktır.

Sülük tedavisi sonrası ne yenmeli sorusunun yanıtlarını arayan kişiler genel olarak;

  1. Tahıllı olan gıdalar
  2. Mercimek
  3. Aşırı tatlı
  4. Aşırı ekşi
  5. Domates
  6. Bulgur gibi gıdalardan uzak kalması gerekir.

Daha çok protein ağırlıklı beslemeler önerilir.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir