1. Anasayfa
  2. Sağlık

Euthyrox Kullananlar            

Euthyrox Kullananlar            
Euthyrox Kullananlar            
0

Euthyrıx, iyi huylu guatr tedavisinde, cerrahi operasyonlar sonucunda guatrın yeniden ortaya çıkmaması konusunda, tiroid bezenin düzgün çalışmadığı hastalarda tiroid hormonnunun vücuttaki işlevlerini yapmak üzere ve tiroid kanseri teşhisi konmuş hastaların var olan tümörlerinin büyümesini engellemek amacıyla kullanılan bir ilaçtır.

Bu ilaç reçete ile satılan bir ilaç olduğu için mutlaka bir doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda doktorun vermiş olduğu mikrogram ve doğal dışına çıkmamaya özen gösterilmesi de son derece önemlidir.

Euthyrox Kullananlar            
Euthyrox Kullananlar            

Euthyrox kullananlar arasında pek çok kişi bulunmaktadır. Genel olarak bu ilaç tiroid bezi kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı için bu ilacı kullanan kişilerin de tiroid bezi sorunları yaşayan kişiler olduğu belirtilebilir.

Euthyrox, düzgün ve doğru dozda kullanıldığı takdirde tiroid bezinin düzgün çalışmamasından kaynaklanan sorunların tedavi edilmesi konusunda oldukça etkilidir. Önerilen dozun dışına çıkılmaması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Euthyrox Nasıl Kullanılır?

Euthyrox, 25, 50, 75 ve 100 mikrogram dozlarında kullanılmaktadır. Euthyrox nasıl kullanılır? sorusuna cevaben hangi dozun kullanılacağı konusunda doktorun verdiği öneriler takip edilmelidir. Çünkü hastaların mevcut durumları ve bu ilacı kullanma sebepleri farklı olabileceği için kullanım şekilleri de değişim göstermektedir.

Kullanılan doz miktarına bağlı olarak bazı durumlarda Euthyrox yan etki de yapabilir. Bu nedenle doktorunuzun verdiği önerileri dikkatle dinlemeniz ve uygulamanız oldukça önemlidir. Özellikle kendi başınıza doz artırımı yapmamanız oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek amacıyla oldukça önemli olmaktadır.

Euthyrox Kullananlar            
Euthyrox Kullananlar            

Bazı durumlarda bu ilacın kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumlar arasında kişinin ilacın içerisinde bulunan bir maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirme ihtimali bulunması, daha öncesinde kalp krizi öyküsü var ise ve gebelik gibi durumlar sayılabilir.

Bazı durumlarda ise Euthyrox kullanılmaya devam etse de kişilerin oldukça dikkatli olması önerilmektedir. Özellikle kalp ritminin düzensiz olması anlamına gelen aritmi sorunu, kalp yetmezliği, yüksek kan basıncı ya da arter damarlarda ya tıkanıklıkları bulunan kişilerin bu ilacı kullanmak konusunda dikkatli olması ve en ufak bir yan etki ile karşılaşıldığı takdirde zaman kaybetmeden uzman bir doktorun görüşünün alınması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir