1. Anasayfa
  2. Yaşam

Hayvanlar Nasıl Kısırlaştırılır

Hayvanlar Nasıl Kısırlaştırılır
0

Sahip olduğunuz hayvanın, örneğin kedi ya da köpeğinizin üremesini durdurmak için kısırlaştırma işlemi yapılır. Gayet basit bir operasyonla hayvanınızın üreme isteğini haliyle de üremesini durdurabilirsiniz. Hatta hayvanlar için cehennem haline gelmiş Dünya’mızda kısırlaştırma işlemi hemen hemen bütün evcil hayvanlar için veteriner hekimler tarafından fazlasıyla önerilmektedir.

 Kısırlaştırma hayvanımın sağlığını nasıl etkiler?

 Hayvanlarda, insanlarda olduğu gibi anne ya da baba olma isteği yoktur. Doğaları gereği üreme zamanları geldiğinde içgüdüsel olarak çiftleşmek isteyecek ve haliyle anne ya da baba olacaklardır. Haliyle kısırlaştırma işleminin hayvanınızın psikolojik sağlığına olumsuz bir etkisi asla olmayacaktır, mesela hayvanınızın çiftleşmediği için mizacının değişmesi gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Yani hayvanlar kısırlaştırma işleminden psikolojik olarak etkilenmezler. Fiziksel olarak ise hayvanınızı kısırlaştırmanın dişi ve erkek hayvanlarda farklı yararları bulunmaktadır. Örneğin dişi kedinizi kısırlaştırdığınızda göğüs tümörü ve kanser riskini azaltmış olacaksınız, ya da erkek köpeğinizi kısırlaştırdığınız taktirde ileri yaşlarda prostat olma riskini en aza indirmiş olacaksınız. Yani kısırlaştırma işlemi evcil hayvanlar için son derece mantıklı ve veteriner hekimler tarafından fazlasıyla önerilen bir işlemdir.

 Kısırlaştırma Ücreti Ne Kadar?

 Birçok hayvan sahibi kısırlaştırma işleminin pahalı olmasından yakınır ve bu yüzden hayvanlarını kısırlaştırmaya çekinirler. Halbuki uzun vadede düşündüğünüzde bir kere ödeme yapıp hayvanınızı kısırlaştırmak, hayvanınızın tekrar ve tekrar yavrulamasına oranla size çok daha az bir ücrete mal olacaktır. Yani kısırlaştırma için bir kere para ödemeniz aslında size, hayvanınızın ömrü boyunca bir daha bu konuda para harcamamanızı sağlayacaktır. Yani genele vurduğumuzda hayvanlarımızı kısırlaştırmak en basit ve mantıklı yöntemdir.

 Hayvanlar Anne-Baba Olmak İsterler mi?

 Birçok insan tarafından karıştırılan bir diğer husus ise hayvanların kısırlaştırıldıktan sonra anne ya da baba olamayacağı için üzülüp üzülmeyeceğidir. Hayvanları insanlar gibi düşünmemekte, haliyle de bu şekilde bir üzüntü söz konusu dahi olmamaktadır. Aslında kısırlaştırma işlemi ile ona yapabileceğiniz en büyük iyiliği yapmış olduğunuzu bilmek gerekir. Ayrıca demin bahsedildiği gibi kısırlaştırma işlemi hastalık ve kanser riskini azaltacağı için hayvanınızın ömrünü uzatacaktır ve üreme dönemi geldiğinde oluşacak çiftleşme isteğini ortadan kaldıracağı için hayvanınıza psikolojik olarak da fazlasıyla yararı olacaktır.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir