1. Anasayfa
  2. Yaşam

Mezoterapi Sonrasında Cilt Bakımı

Mezoterapi Sonrasında Cilt Bakımı
0

Mezoterapi Fransa’da 1950 yılında cilt için çok önemli olan vitamin ve mineral yapı taşlarının mikro iğneler kullanılarak cilt altına enjekte yapılarak başlanmıştır. Bu nedenle tıbbı bir işlem olarak kabul edilmiştir. Mezoterapi doktorlar tarafından yapılmakta olup kozmetik bir işlem değildir. Estetik bir tedavi yöntemi olmasından dolayı hekimler tarafından yapılır. Mezoterapi 18 yaşından büyük herkese yapılmaktadır. Fakat emziren bayanlar, diyabet, kanser ve hamile bayanlara uygulama yapılmaz. Adet sancıları, kronik ve akut ağrılarına, migren ve spor yaralanmalara uygulanan bir sağlık bakımıdır. Birçok çeşidi bulunmasına karşılık genel olarak kozmetik tedavi denilen iğnesiz teknik kullanılmaktadır. Mezoterapiden sonra özenli bir cilt bakımı gerekiyor. Bunun için mezoterapi sonrası yapılacak cilt bakımını anlatacağız.

Uzman doktorlar tarafından yapılacak olan bu işlem vücutta bulunan çatlak izlerinin yok edilmesi, kırışıklıkların giderilmesi, ciltte bulunan lekelerin yok edilmesi, saçların sağlıklı olması ve selülitlerin yok edilmesi sağlanmış olur. Mezoterapi işlemi sonrası bazı geçici şişlik ve kızarıklık meydana gelmektedir. Uzman doktorlar dışında yapılan bu işlem sonrası ve yanlış ürün kullanılması sonucu bazı ciddi sorunlar meydana gelmektedir. İyi bir eğitim almış kişiler tarafından yapılması gerekir. Dermotoloji ve plastik cerrahi doktorlar tarafından yapılması daha uygundur.

Mezoterapi Sonrası Cilt Bakımı

Yapılan mezoterapinin olumlu etkilerini göstermesi için cilt bakımı ürünlerini kullanımında çok dikkat edilmesi gerekir. Mezoterapi ürünlerini seçmek ve kullanmak gerekir. Temizleyici krem ve nemlendirici kullanılması uygun görülür. Güneş ışınlarından korunma ürünleri tercih edilmelidir. Cildinizin yapısına göre güneş kremi seçiniz. Güneş kremi lazer uygulamasından sonra cilde büyük oranda koruma sağlamış olur. Eczanelerde mezoterapi sonrası kullanılacak olan bakım ürünleri bulunmaktadır. Dermokozmetik ürünler kullanılması sağlığınız açısından daha faydalı olur. Mezoterapinin zararları ve yan etkileri bulunmaktadır, bunlar sırası ile şunlardır.

  • Şişlik meydana gelir
  • Morarma ortaya çıkar
  • Kızarıklık
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Cilt hassaslığını artırır
  • İshal
  • Tedavisi yapılan yerlerde hafif ağrı
  • Kaşıntı ve yanma hissi

Ortaya çıkmaktadır. Bunun için cilt bakımına özen gösterilmesi gerekir. Nemlendiriciler seçilirken çok dikkat edilmesi gerekir.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir