1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kan Testi Negatif Çıktı Ama Hamileymişim

Kan Testi Negatif Çıktı Ama Hamileymişim
Kan Testi Negatif Çıktı Ama Hamileymişim
0

Hamileliğin çok sayıda belirtisi bulunmaktadır. Hamilelikte kan testi de bunlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra idrar testi de bulunmaktadır. Her ikisinde de ortak olarak hCG hormonu incelenmektedir. Bunun yanı sıra bilindiği üzere adet gecikmesi de hamilelik belirtileri arasında bulunmaktadır.

Kanda gebelik testi daha kesin bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra daha erken pozitif hale gelebilmektedir. Yumurtanın çatlaması ardından sperm ile döllenme meydana gelmişse, 8-9 gün  ardından anda hCG hormonu yeterli seviyeye gelmektedir. Bunun neticesinde de gebelik testi pozitif halde gözlemlenir.

Eğer 28 günde bir adet görülüyorsa, adet kanamasının ilk günü 1. Gün kabul edilirse yumurta 14. Günde çatlamaktadır.  9 gün eklendiği zaman yaklaşık 23 ile 24. Günde, kanamanın ilk gününden sonraki 23-24. Günde en erken kanda gebelik testi olumlu gelebilmektedir.

Bununla birlikte 23 ile 24. günde kanda gebelik testine bakıldı, negatif çıktı tekrar kanda gebelik testi yaptırılmalı mı diyorsanız, bunun yanıtı da olumludur. Beklenen adet zamanı öncesine test yaptırılmış ve sonuç negatif çıkmışsa, ardından adet gecikmişse test yeniden yapılmalıdır.

Kan Testi Negatif Çıktı Ama Hamileymişim
Kan Testi Negatif Çıktı Ama Hamileymişim

İdrarda Gebelik Testi

Kanda gebelik testi içinde düşük hCG seviyeleri saptanabilmekteidr. Ancak idrar testleri için bu söylenmemektedir. Bu bakımdan adet gecikmesi olduğunda test yaptırılması mümkündür. Test negatif çıkarsa ancak adet gecikmesi devam ediyorsa, testin bir hafta sonra tekrar edilmesi önerilmektedir.

Bunun yanı sıra hamilelik belirtileri de yine önemlidir. Hamilelikle beraber bazı yapısal ve fizyolojik olarak çok sayıda belirti vardır. Genel anlamda hamileliğin ilk dönemine şu gibi belirtiler yer almaktadır:

  1. Bulantı ve kusma
  2. Adet gecikmesi
  3. Yorgunluk, halsizlik ve hafif baş dönmesi
  4. Göğüslerde hassasiyet
  5. Koku hassasiyeti
  6. Sık sık idrara çıkmak

Eğer bu gibi belirtileri gösteriyorsanız, kısa süre içinde doktora giderek test yaptırmanız tavsiye edilir. Belirttiğimiz üzere kan testi ve idrar testi, yapabileceğiniz test seçenekleri arasındadır. Ayrıca ne gibi belirtilerin olduğunu bilmek de önemlidir. Belirtileriniz varsa da en kısa sürede hastaneye gitmeniz tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir