1. Anasayfa
 2. Yemek

6 Aylık Bebek Mama Tarifleri

6 Aylık Bebek Mama Tarifleri
6 Aylık Bebek Mama Tarifleri
0

6 aylık bebek mama tarifleri; anne sütünü bırakan ya da ona destek için çok önemlidir. Bir bebek 6 ayı geçtikten sonra ona ek gıdaların verilmesi gerekiyor.

6 aylık mama tarifleri anne sütünü destekleyen özellikte olması gerekiyor. Lezzetli, besleyici bebek mamalarıyla bebeğinizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. 6 aylık bebek mama tarifleri bebeğinizin sağlığına dokunmayacak besinlerle yapılmalıdır. Ayrıca bebeğinizin seveceği besinlerden olması da çok önemlidir. 6 aylık bebek mama tarifleri içinde bebeğinizde alerji yapacak besinlerde olmamalıdır. Bu mamalarda şeker ve tatlıyı kesinlikle kullanmayınız. Tatlandırıcı olarak meyveleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yoğurt, tarçın ve yulaf gibi ürünleri mamalarda kullanabilirsiniz.

6 Aylık Bebek Mama Tarifleri
6 Aylık Bebek Mama Tarifleri

6 Aylık Bebek Beslenmesi Tarifler

6 aylık bebek beslenmesi tarifler ile bebeğinizin büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. Aşağıda belirttiğimiz 6 aylık bebek mama tarifleri sayesinde bebeğiniz onun sağlığını etkileyecek tüm zararlı ürünlerden uzak kalmış olacak.

Şeftalili Bebek Maması

Şeftalili bebek maması içerisindeki malzemeler şunlardır;

 • 1 tatlı kaşığı pekmez,
 • 1 tane rendelenmiş şekilde şeftali,
 • 3 yemek kaşığı yoğurt,
 • 1 tatlı kaşığı pekmez,

Yukarıda sıraladığımız tüm malzemeleri rondaya koyup onların ezilmesini sağlayınız. Daha sonra karışımı bir kaseye alıp bebeğinize yediriniz.

Balkabağı ya da Havuç Püresi

Bu mama çeşidinde isteğinize göre balkabağı ya da havuç kullanabilirsiniz. Balkabağı ya da havucun yanında kullanmanız gereken diğer malzemeyse; 1 su bardağı sudur. Havucu ya da balkabağını belirli süre sirkeli suyun içinde bekletiniz. Sirkeli suda beklettikten sonra onları alıp iyice yıkayıp küp halinde kesiniz. Daha sonra buhar tenceresi içine atıp pişirmeye bırakınız. Piştikten sonra bir kaba alıp onları iyice eziniz. Balkabağı ya da havucu pişirirken kullandığınız suyu atmayarak onu püreye ilave ediniz.

İlginizi Çekebilir: 11-12 Yaş Arası Diyet Listesi

Ananas ve Armutlu Bebek Maması

Ananas ve armutlu bebek maması için gereken malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Yarım dilimmiş ananas,
 • 1 su bardağı su,
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu,
 • 1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi,
 • Yarım dilim armut- Haşlanmış şekilde olacak,
 • 5 yemek kaşığı irmik,

Yukarıda sıraladığımız malzemelerden meyve haricindekileri bir tencereye koyup pişiriniz. Malzemeler belirli bir kıvam aldığında meyveleri de içine katınız. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra bir kaseye koyup bebeğinize verebilirsiniz. Yaz aylarında yapılabilecek en iyi 6 aylık bebek mama tarifleri arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir