1. Anasayfa
  2. Yaşam

Bülbülü Öldürmek Özet

Bülbülü Öldürmek Özet
Bülbülü Öldürmek Özet
0

Bülbülü Öldürmek özet 1960 senesi ile yayınlanan kitap, Harper Lee tarafından yazlmıştır. 355 sayfalık kitap dünya çapında birçok dilde çevrilmiştir ve bilinen tek kitabı da bu değildir. Bülbülü öldürmek kitabı ile genel olarak orijinal bir içeriğe imza atılmıştı. Eserde Scout’un abisi olan Jem 13 yaşındayken kolunu kırmıştır ve Jem’in kolunun kırılması ile alakalı farklı sebepleri ileri sunarlar. Annelerini küçükken kaybeden Jem ve Scout babaları ve aşçıları Capurnia ile yaşar. Capurnia bir gün çocuklarla birlikte sürekli gittiği kiliseye uğrar ve çocuklar ise orada siyahi insanlarla tanışırlar. Çocukların babasının davasını yürüttüğü Tom Robinson adlı kişi Bay Ewell’in kızına tecavüz ile suçlanacaktır.

Bülbülü Öldürmek Özet
Bülbülü Öldürmek Özet

Bülbülü öldürmek özet kısa olarak bir zencinin haksız yere suçlanması ile gelişen olaylar, önyargılar, riyakarlık, sınıf ve ırk çatışmaları ile beslenen küçük Amerikan kasabaların sınırlarını aşarak insanlar arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini anlatan evrimsel bir hikâyeye dönüşen bir konusu var. Türü itibariyle etkileyici olan bu eser roman karakterleri ile birlikte etkileyici bir gerçekliği ile tamamen gerçek hayattan esinlenen bu eser büyük bir yankı uyandırmıştır.

Bülbülü Öldürmek Konusu

Bülbülü öldürmek konusu ve karakterleri genel olarak Scout, Jem, Atticus, Dill, Boo Radley, Nathan Radley, Tom Robinson, Bay Ewell etrafından gerçekleşmektedir. Sonuç olarak ana fikri açısından ırkçılığın ve toplumlardaki kalıplaşmış düşünceler anlatılmaktadır. Bununla beraber vicdani doğruları adına mücadele eden insanların neler yapabileceklerini ve toplum adına ne kadar değerli olabildiklerini gösterir.

İlginizi Çekebilir: Liseliler İçin Para Kazanma Yolları

Bülbülü öldürmek ana fikri konusunda genel olarak sade ve anlaşılır bir dille adalet, eşitlik, özgürlük ve ırkçılık gibi kavramları anlatır. O zamanki toplumun sosyal, siyasal, dinsel durumu hakkında bilgi almakla birlikte çocukların psikolojik durumu, davranışları konusunda da fikir sahibi olunmaktadır. Kitap yazarı olan Harper Lee, kullandığı yalın fakat çarpıcı dil aracılığı ile adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hala güncel olan temaları Scout’ın büyüyüş öyküsü ile dokuyarak iyilik ve kötülüğü hem bireysel hem de toplumsal düzeyde mercek altına almaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir