1. Anasayfa
  2. Yaşam

Daha Sağlıklı Bir Cilt Görünümü İçin Sivilceler Nasıl Geçer?

Daha Sağlıklı Bir Cilt Görünümü İçin Sivilceler Nasıl Geçer?
0

Daha Sağlıklı Bir Cilt Görünümü İçin Sivilceler Nasıl Geçer?

Sivilceler özelliklede ergenlikten sonra birçok kişinin yaşamış olduğu problemlerden birisidir. Vücudun çeşitli bölgelerinden çıkan sivilceler farklı şekillerde de görülebilmektedir. Sivilceler hayati bir öneme sahip bir sağlık sorunu değildir. Lakin kişinin sosyal yaşamında ciddi bir şekilde psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Bu sivilcelerden kurtulmanın da doğal yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bu doğal yöntemleri denemeden önce mutlaka bir uzmana başvurmanızda fayda vardır.

 

Sivilceye Buz Uygulamak

İltihaplı olan sivilceye buz uygulamak cildin biraz daha yatışmasına yardımcı olmaktadır. Buz, sivilcenin olduğu bölgedeki kızarıklıkların giderilmesi konusunda fazlası ile etkilidir. Ayrıca sivilceye buz uygulamak ağrılarında azalmasına olanak sağlamaktadır. Buz uygulamasını rutin bir hale getirip gün içerisinde bir ya da iki kere düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

 

Sivilcelerin Üzerine Jojoba Yağı Sürmek

Doğal bakım dendiği zaman akıllara ilk gelen jojoba yağı, faydaları sayısız çalışmalar yapılarak belirtilmiş olan bitkisel bir yağdır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça faydalı olan bu yağ, enfeksiyonlar ile mücadele ve cildin nemlendirilmesi konusunda oldukça etkilidir. Jojoba yağını sivilceli olan yer parmaklarınız ya da bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

 

Aspirin Maskesi

Sivilceleriniz acı verip ağrılı bir şekilde oluyorsa eğer aspirin maskesini deneyebilirsiniz. Nasıl yapılacağına gelecek olursak eğer aspirini toz haline getirip ılık su ile birlikte pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz bu karışım macun kıvamına geldikten hemen sonra hemen sivilcenin olduğu yere uygulayınız. 15 ile 20 dakika aralığında beklettikten hemen sonra ılık su yardımı ile temizleyiniz.

 

Keten Tohumu Yağı

Linolenik adı verilmiş olan omega-3 yağ asidini taşıyor olan keten tohumu yağı, hücre yenilemesinin yanında cildin daha fazla nem kazanmasını da yardımcı olmaktadır. Keten tohumu yağı, sivilce izlerini geçirme konusunda oldukça etkili ve faydalı bir doğal yağdır.

 

Sivilceler İçin Salatalık Kullanmak

 

Cilt bakımları dendiği zaman hemen akıllara salatalık gelmektedir. Bunun nedeni ise salatalıkta bulunan folik asit ve C vitamini bakımından oldukça zengin olmasıdır. Buda salatalıkların tam olarak cildin bir numaralı dostu olduğu anlamına gelmektedir. Salatalık maskesi yapıldıktan hemen sonra cildinizde bir ferahlama ve sivilcelerde de kaybolma göreceksiniz. Peki, salatalık maskesi nasıl yapılır? Küçük bir boy salatalığı alıp bir bardak yulaf ezmesi ile birlikte karıştırın. Yapmış olduğunuz bu karışıma bir çay kaşığı kadar yoğurt ekleyiniz. Maske iyice kıvama geldikten hemen sonra doğrudan cildinize uygulayın 30 dakika kadar beklettikten hemen sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir