1. Anasayfa
  2. Yaşam

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?
Filtre Kahve Nasıl Demlenir
0

Filtre Kahve Nasıl Demlenir? damıtma yöntemi ile kahve elde etmeye dayanan filtre kahve son zamanlarda birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Dışarıda yer alan kafeler veya işletmelerde içtiğimiz bu kahveleri evde yapabilmemiz ise artık French Press, Filtre Kahve makinesi, Moka pot, Sifon, Aeropress, Chemex, Filtre kâğıdı gibi malzemelerle çok kolaydır. Evde filtre kahve yapımı için kullanabileceğiniz birçok yöntem yer almaktadır. Filtre kahve demleme yöntemleri şöyledir;

  • French pres ile filtre kahve yapımı
  • Filtre kahve makinesi ile filtre kahve yapımı
  • Chemex ile Filtre Kahve Yapımı
  • Moka Pot ile Filtre Kahve Demleme
  • Sifon ile Filtre Kahve Yapımı
  • Aeropress ile Filtre Kahve Demleme 
Filtre Kahve Nasıl Demlenir
Filtre Kahve Nasıl Demlenir

French Press Filtre Kahve Yapımı

French press filtre kahve yapımı için; 90 – 95 ℃ sıcaklığında kaynamış suya 1 kupa için 1 tatlı kaşığı kahveyi french press içerisine koyun ve üzerine sıcak suyu ekleyin. Daha sonran French press pistonu yukarıda kalacak şekilde kahvenizi 5 dakika kadar demlendirin ve 5 dakikadan sonra french press pistonunu yavaşça aşağı indirerek kahvenizi filtreleyin.

Filtre Kahve Makinesi İle Filtre Kahve Yapımı

Kolay kullanımı ve suyu belirli bir süre sıcak tutması özelliği ile filtre kahve yapımından en çok tercih edilen ürün filtre kahve makinesi olmaktadır. Filtre kahve makinesi ile filtre kahve yapımı aşamaları şöyledir;

İlk olarak hazneye uygun ölçüde filtre kağıdı satın alın ve makineye bu kağıdı yerleştirin daha sonra damak zevkinize göre olan filtre kahvenizi, filtre kağıdı yerleştirdiğiniz hazneye 1 fincan kahve için 1 tatlı kaşığı olacak şekilde koyun. Ardından su haznesine su doldurun ve birkaç dakika bekleyerek kahvenizi alın.

Chemex ile Filtre Kahve Yapımı

Chemex kahve demleme sürahisi ve diğer makinelerde kullanılan kağıda göre daha kalın olan Chemex filtre kağıdını sürahinin ağız kısmına yerleştirin. Daha sonra 1 fincan kahveye 15 gr olacak şekilde kahvenizi koyun. İlk olarak filtre kağıdını ıslatacak şekilde 91-94℃ aralığındaki suyu yavaşça sürahiye dökün. Filtre kağıdınız tamamen ıslandıktan sonra kalan sıcak suyu, çok yavaş şekilde daireler çizerek kahvenin üzerine dökün.

Moka Pot ile Filtre Kahve Demleme

Moka pot, buhar basıncı yardımıyla filtre kahve demleme aracıdır. Moka potu orta yerinden çevirerek açın ve filtre aparatını dışarı çıkarın. Alt haznesine belirlenmiş olan güvenlik seviyesini geçmeyecek kadar su koyun ve filtre haznesini yerine geri yerleştirin daha sonra filtre haznesine filtre kahve ekleyerek ocağa yerleştirin.

İlginizi Çekebilir: Balkon Dekorasyonu 

Sifon ile Filtre Kahve Yapımı

Sifon ile filtre kahve yapımı sırasında öğütülmüş filtre kahvenizi sifonun üst tarafına ve sıcak suyu da ısıtıcının olduğu alt hazneye yerleştirin. İki hazne arasındaki bağlantıyı doğru şekilde kurduktan sonra ısıtıcıyı açıp suyun kaynamasını bekleyin daha sonra kaynayan su basınç oluşturarak yukarı haznedeki kahveye karışmaya başlayacaktır.

Aeropress ile Filtre Kahve Demleme

Aeropress’i kahve içeceğiniz kupanın üzerine yerleştirin. Daha sonra filtre kağıdını filtre başlığına yerleştirin ve filtre kağıdını az miktar su ile ıslatın ıslanan filtre kağıdının üzerine 15 gr kadar kahveyi doldurup bekleyin. Ardından kalan suyu yavaş ve dairesel hareketlerle kahvenin üzerinden akıtın.

 

İlginizi Çekebilir
SED Yardımı Alanlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir