1. Anasayfa
  2. Sağlık

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?
Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?
0

Kantaron yağı nasıl yapılır? konusunda yapım tekniği ile beraber sıkça kullanılır. Kantaron otu geleneksel tıp içerisinde psikiyatrik sorunlar ile yara tedavisinde kullanılan şifalı bir bitki arasındadır, günümüzde çay veya takviye formunda tüketilmektedir, ayrıca çiçeklerinden elde edilen kantaron yağı özellikle yara iyileştirici ağrı kesici etkisiyle her evde bulunması gereken bir ürün olmaktadır.

Bitkinin kurutulmuş sarı çiçeklerinden üretilen sarı kantaron yağı, buharla damıtma yoluyla elde edilir. Kırmızı kantaron yağında ise hazırlama aşamasında tamamen taze çiçekleri toplanarak ev içerisinde kolayca üretilebilir. Renkleri farklı olsa da her iki yağda benzer amaçlar için kullanılır ve içilen kantaron yağı nasıl yapılır bakıldığı zaman çiçekleri ezin ve kavanoza koyduktan sonra ardından normal yağ haline getirdikten sonra her gün bir tatlı kaşığı ılık suya koyarak tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?
Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Kantaron yağı faydaları ve neye iyi gelir konusunda bu yağ kantaron bitkisinin çiçeklerinden buharla damıtma yoluyla elde edilir bununla birlikte birçok faydası bulunur. İnce kıvamlı bir yağ olan kantaron yağının meyvemsi baharatlı bir aroması bulunur. Bu şifalı yağ cilt bakım ürünleri, şampuan ve banyo ürünleri üretiminde kullanılır. Ayrıca cilt problemleri, yaşlanma semptomları, eklem ağrıları, iltihaplanma, travma ve basit yaraların tedavisinde de geleneksel olarak kullanılır.

Anti bakteriyel özelliği ile kantaron yağı, yaraların, cilt enfeksiyonlarının ve güneş yanığı da dahil yanıkların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Arı sokmasının böcek ve sinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve ağrıyı durumunu azaltır ve üstelik hemoroitten kaynaklanan kaşıntı, yanma ve ağrıyı hafifletir.

İlginizi Çekebilir: Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı nasıl kullanılır bakıldığı zaman genel olarak kantaron yağı içilerek tüketilebilir fakat genel kullanımının masajla uygulanması tavsiye edilir. Uzman biriyle görüşmeden asla içmemeniz gerekiyor. Yağı gözlerde veya mukoza zarında kullanmayın ve alerjik etkisini veya cilt hassasiyetinizi test etmek için tropikal olarak kullanmadan önce az miktarda yağı uygulayın.

Herhangi bir tahriş olmazsa cildinize güvenle kullanabilirsiniz. Bununla birlikte romatizma ağrıları ve kas ağrıları için seyreltici bir yağ ile karıştırarak ağrılı bölgeye masaj şeklinde uygulamaya başlayabilirsiniz. Bununla beraber böcek, sinek ısırıkları veya arı sokmalarına direk uygulayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir