1. Anasayfa
  2. Sağlık

Yarım Damak Diş Modelleri

Yarım Damak Diş Modelleri
Yarım Damak Diş Modelleri
0

Eski yıllarda daha çok tercih edilmekte olan yarım damak diş modelleri günümüzde yerini implant diş protezlerine bırakmış olsa da halen uygulanmakta olan yöntemlerden bir tanesidir. Yarım damak diş modelleri, hareketleri protezler içerisinde bulunmaktadır.

Hareketli diş protezleri kişilerin hem çiğneme hareketlerini rahat bir şekilde yapması hem de estetik görüntü açısından kişinin kendisini iyi hissetmesi ve öz güvenli olması için yapılmaktadır. Yarım damak diş modellerine bu ismin verilme sebebi, diş protezi yapılacak olan hastanın kendi dişlerini tamamen kaybetmiş olmamasıdır.

Yarım Damak Diş Modelleri
Yarım Damak Diş Modelleri

Hastanın kendisine ait dişlerinin bir kısmı halen sağlam olarak durmaktadır. Ancak bir bölümde ise diş yoktur. Bu nedenle kişinin eksik dişlerinin olduğu bölümlere protez diş yapılarak diş bütünlüğü sağlanmaktadır.

Kişinin var olan dişlerinden de faydalanılarak yarım damak yani hareketli diş protezleri yapılmaktadır. Hareketli protezler oldukça kullanışlı oldukları için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Hareketli protezler var olan dişlerin üzerine yapıldığı için daha kalıcı olmaktadır. Bu nedenle de kişilerin yemek yedikleri esnada diş protezlerinin çıkması gibi bir endişeye sahip olmalarının önüne geçilmektedir.

Diş protezi yaptırmayı düşünen kişiler bu alanda iyi bir diş hekimi bularak rahat bir ağız sağlığına kavuşabilirler. Diş hekimi işlem öncesinde detaylı bir muayene yaparak hastanın ihtiyaçları doğrultusunda en iyi seçeneği sunacaktır.

Yarım Damak Diş Modelleri
Yarım Damak Diş Modelleri

Yarım Damak Diş Protez Fiyatları

Yarım damak diş protez fiyatları konusunda etkili olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden bir tanesi bu işlemin yaptırıldığı diş hekimi olarak belirtilebilir. Aynı zamanda daha önce de belirttiğimiz gibi yarım damak diş protez modellerinde kişinin sağlam dişleri kullanılarak işlem yapılmaktadır.

Bu sebeple kişinin sahip olduğu sağlam dişlerin sayısı oldukça önemlidir. Fazla miktarda sağlam diş bulunuyor ise daha ufak bir diş protezi gerekeceği için yarım damak diş protez fiyatı da aynı oranda az olacaktır.

Ancak bazen hastaların çok az miktarda sağlam dişi bulunabilir. Neredeyse tam protez yapılması gereken durumlar söz konusu olduğunda yarım damak diş protez fiyatları da bu ölçüde artabilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir